We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Veriton 2000 compact desktop tower (VX2722G) - Intel Core i5, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, black
SKU
DT.R5YEK.006
£579.52
In stock
Acer Veriton 2000 compact desktop tower (VX2722G) - Intel Core i5, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, black
- Intel Core i5- 14400 CPU
- 16 GB 5600 DDR5 RAM
- 512 GB M.2 PCI-e SSD
- Triple monitor support
- 802.11ax (Wi-Fi 6)
Categories: PCs/Workstations, PCs
| SKU | DT.R5YEK.006 |
|---|---|
| EAN | 4711474889065 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | In Stock |
Essential Business Performance
Enhanced productivity and smooth multitasking are powered by the 14th Gen Intel Core i5 processor and support for up to 3 additional displays.
A Smoother, Quicker Response
With a 512GB PCIe M.2 2280 SSD and 16GB DDR5 memory, fully enjoy the accelerated speed and performance you’ll get.
Ample Connectivity
Enjoy fast and stable Wi-Fi E (802.11ax) connectivity and all the functionality you’ll need from up to 8 USB ports - letting you connect all your devices freely and securely.
Business-Grade Security
The discrete Trusted Platform Module (dTPM) provides tamper-resistance while securely storing data and credentials. Additional security is provided by a chassis key lock and Kensington lock hole.
Greater Manageability
Enjoy a dedicated set of commercial management tools such as Acer Office Manager and Acer Control Centre to help better manage your fleet of office PCs.
High-definition Audio
Connect your speakers to the audio jack and enjoy the high-definition 5.1-channel surround sound.
Enhanced productivity and smooth multitasking are powered by the 14th Gen Intel Core i5 processor and support for up to 3 additional displays.
A Smoother, Quicker Response
With a 512GB PCIe M.2 2280 SSD and 16GB DDR5 memory, fully enjoy the accelerated speed and performance you’ll get.
Ample Connectivity
Enjoy fast and stable Wi-Fi E (802.11ax) connectivity and all the functionality you’ll need from up to 8 USB ports - letting you connect all your devices freely and securely.
Business-Grade Security
The discrete Trusted Platform Module (dTPM) provides tamper-resistance while securely storing data and credentials. Additional security is provided by a chassis key lock and Kensington lock hole.
Greater Manageability
Enjoy a dedicated set of commercial management tools such as Acer Office Manager and Acer Control Centre to help better manage your fleet of office PCs.
High-definition Audio
Connect your speakers to the audio jack and enjoy the high-definition 5.1-channel surround sound.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i5 (14th gen) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor model | i5-14400 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core base frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | No |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | M.2, PCI Express |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 730 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Market positioning | Business |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, 802.11a |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 180 W |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Small Desktop |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Small Desktop |
| Country of origin | China |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | No |
| Display | |
| Display included | No |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 168 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 415 mm |
| Width | 100 mm |
| Depth | 290 mm |
| Height | 330 mm |
| Package weight | 6.9 kg |
| Weight | 5.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 168 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 415 mm |
| Package weight | 6.9 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Display included | No |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Acer Veriton 2000 compact desktop towe...
£579.52
|
Hot Product
Acer Chromebox CXI5 (Intel Core i5-123...
£489.13
|
Recommended
Lenovo ThinkCentre M75s AMD Ryzen™ 5 5...
£471.27
|
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-13500...
£489.80
|
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-13500...
£531.20
|
Bestseller
Lenovo ThinkCentre M90s Gen 5 Intel® C...
£755.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DT.R5YEK.006
|
DT.Z2AEK.001
|
11R80043UK
|
5V6J3ES#ABU
|
5V6J4ES#ABU
|
12V80007UK
|
| Manufacturer |
Acer
|
Acer
|
Lenovo
|
HP
|
HP
|
Lenovo
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
DVD±RW
|
N
|
N
|
DVD±RW
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Processor family |
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
| Product type |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|











