We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Yealink BH78 with Stand USB-C/A Headset
SKU
1208731
£159.86
Out of stock
Yealink BH78 with Stand USB-C/A Headset
- 4-Mic & AI Noise Cancellation
- Adaptive Hybrid ANC
- Hidden Mic Boom
- Foldable Design for Easy Portability
- Brilliant Audio Quality
- Compatible with various manufacturer's phones and UC platforms
Category: Headsets
| SKU | 1208731 |
|---|---|
| EAN | 6938818324909 |
| Manufacturer | Yealink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Yealink BH78 is a Bluetooth ANC headset featuring Adaptive Hybrid ANC, AI-powered noise cancellation, and Yealink CloudSoft Comfort technology, helping you stay focused, heard, and comfortable wherever you work.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Volume -, Volume +, Play/Pause, Answer/end call, Mute, ANC control |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Market segment | Consumer |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| On/off switch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 50 m |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 112.5 dB |
| Driver unit | 3.5 cm |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Number of microphones | 6 |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
|---|---|
| Battery recharge time | 2.16 h |
| Battery capacity | 850 mAh |
| Continuous audio playback time | 120 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Standby time | 504 h |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Talk time (ANC on) | 27 h |
| Talk time (ANC off) | 38 h |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 245 g |
| Packaging data | |
| Package width | 265 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 65 mm |
| Package depth | 217 mm |
| Package weight | 7.34 kg |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-C, Audio (3.5mm) |
| Packaging content | |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-C, Audio (3.5mm) |
| AC adapter included | Yes |
| Charging stand | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Other features | |
| Volume control | Button |
| Package type | Box |
| Continuous audio playback time | 120 h |
| Bluetooth version | 5.3 |
| On/off switch | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Jabra GN2100 Telecoil MS
£153.14
|
Jabra BIZ 2400 II Duo
£137.70
|
Cisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Q...
£107.64
|
Jabra Evolve2 65 USB-C Black UC Stereo
£137.74
|
Bestseller
Jabra Evolve2 65 USB-A Black MS Stereo
£137.74
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2127-80-54
|
2409-820-204
|
CP-HS-W-532-RJ=
|
26599-989-899
|
26599-999-999
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Jabra
|
Cisco
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
N/A
|
Boom microphone
|
N/A
|
N/A
|













