We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C33S045727 Continous label roll matt Premium 105mm x 35m Pack=1 for Epson TM-C 3500
SKU
C33S045727
£7.10
In stock
Premium Matte Label - Continuous Roll: 105mm x 35m
Category: Printer Labels
| SKU | C33S045727 |
|---|---|
| EAN | 8715946622194 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Compatible Printers: Epson ColorWorks C 3500, Epson TM-C 3500
| Features | |
|---|---|
| Finish type | Matte |
| Adhesive type | Permanent |
| Adhesive material | Acrylic |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | epson colorworks c3400, c3500 |
| Type | Continuous label |
| Best uses | Healthcare, Logistics, Pharmacy |
| Weight & dimensions | |
| Label size | 102 mm x 35 m |
| Core diameter | 4.6 cm |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 106 mm |
| Package weight | 620 g |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 106 mm |
| Package weight | 620 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 486 pc(s) |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 18 |
| Labels per roll | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Poland |
| Compatible products | epson colorworks c3400, c3500 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 486 pc(s) |
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Country of origin | Poland |
| Products per pallet | 486 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C33S045727 Continous label roll...
£7.10
|
Dymo 99017/S0722460 DirectLabel-etiket...
£10.31
|
Popular
Dymo 11355/S0722550 DirectLabel-etiket...
£9.63
|
Bestseller
Epson C33S045419 Continous label roll...
£7.10
|
Hot Product
Epson C33S045532 Continous label roll...
£7.10
|
Recommended
Epson C33S045533 Continous label roll...
£7.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C33S045727
|
S0722460
|
S0722550
|
C33S045419
|
C33S045532
|
C33S045533
|
| Manufacturer |
Epson
|
DYMO
|
DYMO
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|







