We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Synology D4ES01-8G memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 ECC
SKU
D4ES01-8G
£389.76
In stock
8GB, DDR4, ECC, Unbuffered, SODIMM
Category: Desktop & Laptop Memory
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| SKU | D4ES01-8G |
| EAN | 4711174724055 |
| Manufacturer | Synology |
| Availability | In Stock |
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | 21 series:RS1221RP+, RS1221+, DS1821+, DS1621xs+, DS1621+ |
| Technical details | |
| Country of origin | Taiwan |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| ECC | Yes |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Compatible products | 21 series:RS1221RP+, RS1221+, DS1821+, DS1621xs+, DS1621+ |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Country of origin | Taiwan |
| ECC | Yes |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Synology D4ES01-8G memory module 8 GB...
£389.76
|
Hypertec 8235-HY (Legacy) memory modul...
£582.85
|
Bestseller
Kingston Technology System Specific Me...
£445.13
|
New
Synology D4RD-2666-16G memory module 1...
£444.71
|
Recommended
Crucial CT2K32G4DFD832A memory module...
£473.48
|
Hot Product
HPE P00924-B21 memory module 32 GB 1 x...
£427.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D4ES01-8G
|
8235-HY
|
KTH-PL426/32G
|
D4RD-2666-16G
|
CT2K32G4DFD832A
|
P00924-B21B
|
| Manufacturer |
Synology
|
Hypertec
|
Kingston Technology
|
Synology
|
Crucial
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR2
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
PC/server
|
NAS/Storage server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
64GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
2 x 8 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
2 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|











