We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Synology E10G30-F2 network card Internal 10000 Mbit/s
SKU
E10G30-F2
£14.16
In stock
PCIe 3.0 x8, 10 Gbps, 69 mm x 168 mm x 17.3 mm
Category: Networking Cards
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | SFP+ |
| SKU | E10G30-F2 |
| EAN | 4711174725045 |
| Manufacturer | Synology |
| Availability | In Stock |
Flexible SFP+ options
Support for short-range and long-range transceivers as well as DAC options enables flexible connectivity choices.
Link aggregation
Dual 10GbE ports can be combined into a Link Aggregation Group to boost throughput up to 20 Gb/s, while also providing port failover and load balancing functionality.1
CPU offloading and load balancing
Support for CPU offloading and load balancing technologies enables optimal system performance.
Support for short-range and long-range transceivers as well as DAC options enables flexible connectivity choices.
Link aggregation
Dual 10GbE ports can be combined into a Link Aggregation Group to boost throughput up to 20 Gb/s, while also providing port failover and load balancing functionality.1
CPU offloading and load balancing
Support for CPU offloading and load balancing technologies enables optimal system performance.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 3.0 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Link aggregation | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Component for | NAS/storage server |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 168 mm |
| Depth | 17.3 mm |
| Height | 69 mm |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Synology E10G30-F2 network card Intern...
£14.16
|
Bestseller
StarTech.com 1 Port PCI Express PCIe G...
£18.05
|
StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethern...
£20.05
|
StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethern...
£19.75
|
Popular
StarTech.com Mini USB Bluetooth 2.1 Ad...
£13.15
|
Hot Product
StarTech.com Mini USB Bluetooth 4.0 Ad...
£15.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E10G30-F2
|
ST1000SPEX2
|
USB31000SW
|
USB31000NDS
|
USBBT1EDR2
|
USBBT1EDR4
|
| Manufacturer |
Synology
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Interface |
N/A
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Bluetooth
|
Bluetooth
|
| Internal |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
| Host interface |
PCI Express
|
PCI Express
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|











