We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus TBA00113GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies case Oak
SKU
TBA00113GL
£44.60
In stock
Targus TBA00113GL, Ladies case, 40.6 cm (16"), 520 g
Categories: Notebook Cases, Notebook Bags & Cases
| Brand compatibility | Universal |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Case type | Ladies case |
| Product main colour | Oak |
| SKU | TBA00113GL |
| EAN | 5063194002989 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | In Stock |
Targus TBA00113GL. Case type: Ladies case, Maximum screen size: 40.6 cm (16"), Number of front pockets: 1, Carrying handle(s). Weight: 520 g. Surface coloration: Monochromatic
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Volume | 13 L |
| Width | 445 mm |
| Weight | 520 g |
| Height | 290 mm |
| Depth | 110 mm |
| Features | |
| Product main colour | Oak |
| Case type | Ladies case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Tablet compartment | Yes |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Water resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Gender | Female |
| Consumer life stage | Adult |
| Closure type | Magnetic closure, Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Ladies case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Tablet compartment | Yes |
| Protection features | Water resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Water resistant |
| Case type | Ladies case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Gender | Female |
| Consumer life stage | Adult |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Targus TBA00113GL laptop case 40.6 cm...
£44.60
|
Popular
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£62.42
|
Hot Product
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£48.66
|
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
£41.18
|
Recommended
DICOTA D31008 laptop case 39.6 cm (15....
£37.32
|
New
Targus CitySmart 12.5 13 13.3 14 15 15...
£43.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TBA00113GL
|
TSB700EU
|
TBR003EU
|
TBB013EU
|
D31008
|
TSB911EU
|
| Manufacturer |
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Dicota
|
Targus
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyurethane
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
Universal
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Ladies case
|
Backpack
|
Trolley case
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
| Product main colour |
Oak
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|














