We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Secure Firewall 1210 hardware firewall 1U 6 Gbit/s
SKU
CSF1210CE-TD-K9
£1,855.71
In stock
Secure Firewall 1210 compact security appliance with Threat Defense software
Category: Hardware Firewalls
| SKU | CSF1210CE-TD-K9 |
|---|---|
| EAN | 0889728575225 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
The Cisco Secure Firewall 1200 Series is a family of security appliances that serves to connect and protect the distributed enterprise. It extends Cisco’s enterprise security policy and threat inspection to users and devices in branch offices and smaller sites.
Powered by an efficient network processor, 1200 Series delivers high levels of security policy and threat defense without compromising user experience.
Powered by an efficient network processor, 1200 Series delivers high levels of security policy and threat defense without compromising user experience.
| Data transmission | |
|---|---|
| IPS/IDS throughput | 6000 Mbit/s |
| Threat protection throughput | 6000 Mbit/s |
| Firewall throughput | 6 Gbit/s |
| Performance | |
| TLS interception | 1000 MB/s |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Storage | |
| SSD capacity | 480 GB |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 0.4 - 0.17 A |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.38 kg |
| Width | 274.3 mm |
| Depth | 172.2 mm |
| Height | 28.2 mm |
| Technical details | |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Hard drive | |
| SSD capacity | 480 GB |
You may also be interested in
| Product |
Cisco Secure Firewall 1210 hardware fi...
£1,855.71
|
Cisco Meraki MX85-HW hardware firewall...
£1,935.43
|
SonicWall NSa 2800 TotalSecure Advance...
£1,662.33
|
SonicWall NSa 3800 High Availability h...
£2,605.88
|
SonicWall TZ680 hardware firewall Desk...
£1,554.09
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CSF1210CE-TD-K9
|
MX85-HW
|
03-SSC-4692
|
03-SSC-4663
|
03-SSC-1839
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
SONICWALL
|
SONICWALL
|
SONICWALL
|




