We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ZAGG Durango Case for Apple-iPad (A16)/G10
SKU
702321052
£25.99
In stock
Durango Case for Apple-iPad (A16)/G10
- Rugged Protection: Tested and proven to provide up to 6.6ft (2m) drop protection
- Snap-on Screen Protector: Protects from scratches and smudges, maintains touch sensitivity, and works with any stylus
- 360° Swivel Kickstand: Watch your screen in portrait or landscape mode, and swivel the kickstand to adjust it to multiple viewing angles
- Slim, Lightweight Design: Get the protection without the bulk, perfect for professionals on-the-go
- Stylus Holder: Fits Apple Pencil, Logitech crayon and ZAGG Pro Stylus
- Asset Tag Window: Clear back panel shows ID stickers and asset tags
- Hand Strap and Handle: Carry your iPad with a secure, confident grip and use it in portrait or landscape mode while you stand
- Lanyard Attachment Points: Attach a lanyard or shoulder strap, sold separately, at three points on the case
Category: Tablet Cases
| SKU | 702321052 |
|---|---|
| EAN | 0840390380111 |
| Manufacturer | ZAGG |
| Availability | In Stock |
Durango delivers rugged production and versatile features that enhance your iPad for learning, work, and life. With a built-in screen protector, 6.6ft. drop protection, a 360° rotating kickstand and more, we’ve upped your productivity factor. When developing the Durango tablet case, we sought input from teachers and other on-the-move professionals. It’s got a clear back so you can see asset tags and a hand strap & handle that allow you to hold your iPad easily as you move. Keep your stylus close by with the built-in stylus holder. Inspired by the rugged terrain of Durango, Colorado, this adventure-ready case is built to move—because the demands of work and life don’t stay safely within the same four walls.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad (A16)/G10 |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Charcoal |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad (A16)/G10 |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Charcoal |
| Shockproof up to | 2 m |
| Built-in screen protector | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
ZAGG Durango Case for Apple-iPad (A16)...
£25.99
|
Hot Product
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
£23.31
|
Bestseller
Targus Click-In 27.9 cm (11") Fol...
£23.21
|
Targus Click-In 31.5 cm (12.4") F...
£30.46
|
Recommended
DICOTA D31854 tablet case 27.9 cm (11&...
£21.54
|
Popular
Urban Factory GREENEE: ECO STARTER PAC...
£23.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
702321052
|
981890114040
|
THZ865GL
|
THZ904GL
|
D31854
|
EPI10UF
|
| Manufacturer |
ZAGG
|
Urban Armor Gear
|
Targus
|
Targus
|
Dicota
|
Urban Factory
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
Polyethylene terephthalate (PET)
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Sleeve case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Flip case
|
| Product main colour |
Charcoal
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Grey
|













