We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson Lifestudio Pop Plus — EF-62N Metallic Navy
SKU
V11HB73440
£796.02
In stock
Epson Lifestudio Pop Plus — EF-62N Metallic Navy
- Sound by Bose, Bluetooth & Dolby Audio: Advanced, state-of-the-art Sound by Bose technology delivers superior audio quality, with integrated Bluetooth and Dolby Audio for a truly immersive experience.
- 4K Pro UHD, 700 lumens, up to 3x brighter images*: Stunning visuals powered by Epson’s 3LCD x RGB-LED technology ensures more vivid, vibrant images.
- Google TV & Google Assistant: Easy access to over 400,000 movies and shows from across your favourite apps and subscriptions, like Netflix, and more— all in one place*.
- Intelligent Instant Setup: Compact design for seamless indoor and outdoor use, with effortless setup for easy portability.
- Eco-conscious and caring, backed by a 5-year warranty*: Epson, the world leader in projectors since 2001, offers highly reliable, low-maintenance products for up to 10 years of worry-free entertainment—all backed by a 5-year warranty for added peace of mind*.
Category: Projectors
| SKU | V11HB73440 |
|---|---|
| EAN | 8715946741567 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Compact and feature-packed, designed for seamless big-screen entertainment— anytime, anywhere
Enjoy truly immersive moments with Epson Lifestudio portable smart projectors. Sleek, compact, and loaded with features, they are designed with advanced, state-of-the-art image and audio technology, built-in smart TV functions, and effortless setup for seamless immersive entertainment indoors and out.
Sound by Bose, Bluetooth & Dolby Audio
Experience rich, crisp audio powered by state-of-the-art Sound by Bose technology, with integrated Bluetooth and Dolby Audio for a truly immersive experience.
More vivid, up to 3x brighter images*
Brighten up your life with 700 lumens of 4K Pro UHD visuals powered by Epson’s 3LCD x RGB-LED deliver vibrant, lifelike images. HDR10 support and a 5,000,000:1 dynamic contrast ratio ensure sharp shadows, fine detail, and deep blacks.
Google TV & Google Assistant
Easily access over 400,000 movies and TV shows, including your favourites from Netflix, YouTube, Disney+, Prime Video, and more*. Use Google Assistant voice commands to control your projector, search content, launch apps, and play music. With Google Cast, stream movies, shows, photos, and music straight from your phone or tablet.
Intelligent Instant Setup for effortless portability
Elevate your viewing entertainment into an immersive big-screen experience at home or on the go. Packed with features like auto focus, auto keystone correction, auto obstacle avoidance, and auto screen fit, it automatically adjusts to the optimal screen size for your space as soon as you power it on.
Easy to fit into your lifestyle
Create unforgettable moments on a screen up to 150 inches. Enhance your gaming performance with smoother, more responsive gameplay.
Eco-conscious and caring
Enjoy up to 10 years of worry-free entertainment with Epson’s highly reliable, low-maintenance projectors—all backed by a 5-year warranty for added peace of mind*.
Enjoy truly immersive moments with Epson Lifestudio portable smart projectors. Sleek, compact, and loaded with features, they are designed with advanced, state-of-the-art image and audio technology, built-in smart TV functions, and effortless setup for seamless immersive entertainment indoors and out.
Sound by Bose, Bluetooth & Dolby Audio
Experience rich, crisp audio powered by state-of-the-art Sound by Bose technology, with integrated Bluetooth and Dolby Audio for a truly immersive experience.
More vivid, up to 3x brighter images*
Brighten up your life with 700 lumens of 4K Pro UHD visuals powered by Epson’s 3LCD x RGB-LED deliver vibrant, lifelike images. HDR10 support and a 5,000,000:1 dynamic contrast ratio ensure sharp shadows, fine detail, and deep blacks.
Google TV & Google Assistant
Easily access over 400,000 movies and TV shows, including your favourites from Netflix, YouTube, Disney+, Prime Video, and more*. Use Google Assistant voice commands to control your projector, search content, launch apps, and play music. With Google Cast, stream movies, shows, photos, and music straight from your phone or tablet.
Intelligent Instant Setup for effortless portability
Elevate your viewing entertainment into an immersive big-screen experience at home or on the go. Packed with features like auto focus, auto keystone correction, auto obstacle avoidance, and auto screen fit, it automatically adjusts to the optimal screen size for your space as soon as you power it on.
Easy to fit into your lifestyle
Create unforgettable moments on a screen up to 150 inches. Enhance your gaming performance with smoother, more responsive gameplay.
Eco-conscious and caring
Enjoy up to 10 years of worry-free entertainment with Epson’s highly reliable, low-maintenance projectors—all backed by a 5-year warranty for added peace of mind*.
| Projector | |
|---|---|
| Projector brightness | 700 ISO lumens |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Projection distance (wide) | 0.8 - 4 m |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 5000000:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Keystone correction, vertical | -20 - 20° |
| Keystone correction, horizontal | -20 - 20° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 700 ANSI lumens |
| Smart projector | Yes |
| Lamps | |
| Light source type | LED |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 20000 h |
| Light source | |
| Light source type | LED |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 20000 h |
| Lens system | |
| Fixed focal length | 16.7 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Auto |
| Throw ratio | 1.20:1 |
| F-number (relative aperture) | 1.6 |
| Video | |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Natural, Vivid |
| Full HD | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Composite video in | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Service port type | USB Type-B |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Network | |
| Smart TV | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 24 dB |
| Noise level (economic mode) | 20 dB |
| Technical details | |
| Operating system installed | Google TV |
| Product colour | Metallic, Navy |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
|---|---|
| Market positioning | Portable |
| Operating system installed | Google TV |
| Noise level | 24 dB |
| Noise level (economic mode) | 20 dB |
| Features | |
| Interactive | No |
| Operating system installed | Google TV |
| Noise level | 24 dB |
| Noise level (economic mode) | 20 dB |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
| Market positioning | Portable |
| Product colour | Metallic, Navy |
| Placement | Desktop, Floor |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max) | 95 W |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 83 W |
| Power consumption (economy mode) | 0.5 W |
| Software | |
| Operating system installed | Google TV |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.6 kg |
| Width | 199 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 75 mm |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Operating system installed | Google TV |
| F-number (relative aperture) | 1.6 |
| Power consumption (economy mode) | 0.5 W |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson Lifestudio Pop Plus — EF-62N Met...
£796.02
|
Bestseller
Epson EB-2250U
£992.67
|
Hot Product
Epson EB-685W
£995.04
|
Recommended
Vivitek DH3665ZN data projector Standa...
£1,149.74
|
Popular
BenQ MX825STH Short throw projector 35...
£663.10
|
Epson EH-TW6250 with HC lamp warranty
£1,144.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V11HB73440
|
V11H871041
|
V11H744041
|
DH3665ZN
|
9H.JMV77.13E
|
V11HA73040
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Vivitek
|
Benq
|
Epson
|
| Contrast ratio (typical) |
N/A
|
400:1
|
300:1
|
20000:1
|
20000:1
|
N/A
|
| Weight |
up to 2000g
|
4000g to 6000g
|
4000g to 6000g
|
6000g to 8000g
|
2000g to 3000g
|
4000g to 6000g
|
| Projection technology |
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
DLP
|
DLP
|
3LCD
|
| Projector brightness |
Up to 1200 lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
| Noise level |
20dB to 30dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
| DVI port |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
0
|
3
|
3
|
2
|
3
|
N/A
|
| Component video (YPbPr/YCbCr) in |
up to 1
|
2 to 3
|
up to 1
|
N/A
|
1 to 2
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
1
|
2
|
3
|
2
|
2
|
1
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:10
|
16:10
|
16:9
|
4:3
|
16:9
|
| Projector native resolution |
UHD 4K (3840x2160)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WXGA (1280x800)
|
1080p (1920x1080)
|
XGA (1024x768)
|
4K+ (5120x3200)
|
| Product type |
N/A
|
Standard throw projector
|
Ultra short throw projector
|
Standard throw projector
|
Short throw projector
|
Standard throw projector
|
| Light source type |
LED
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|














