LG 50NANO80A6B.AEK TV 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Blue
SKU
50NANO80A6B.AEK
In stock
LG NANO80 50" 4K Ultra HD NanoCell AI Smart TV [2025] - 50NANO80A6B
  • LG NanoCell technology for pure colours and sharp 4K Ultra HD picture
  • Smart processor with 4K Upscaling and more
  • Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services
  • Stylish design
  • Immersive cinema experience with Filmmaker Mode and HDR
More Information
SKU 50NANO80A6B.AEK
EAN 8806096352830
Manufacturer LG
Availability In Stock
LG NanoCell technology
Smart processor for optimised pictures and sound
Smart webOS Platform
*Customers will receive 4 upgrades over time, starting from the launch version.
Stylish design
A beautifully crafted TV to enhance any room.
Immersive cinema experience
Game Optimiser & ALLM
Level up your gaming by optimising the picture for whatever type of game you are playing
LG Soundbar synergy
*Compatible with select LG soundbars
Display
Display technologyNanoCell
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Noise reductionYes
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal127 cm (50")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-T, DVB-T2
Analog signal format systemPAL
Smart TV
Operating system installedWebOS
Music appsAmazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal
TimeshiftYes
Smart TVYes
Internet TVYes
Screen mirroringYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Apple AirPlay 2 supportYes
Far-field voice interactionNo
Audio
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
RMS rated power20 W
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
TV Sound Mode ShareYes
Network
BrowsingYes
Web browserYes
MiracastYes
Bluetooth version5.1
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface200 x 200 mm
Product colourBlue
Introduction year2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
USB recordingYes
Noise reductionYes
Game modeYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
DVD playerNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
ConnectShare (USB)No
ConnectShare (HDD)No
Video upscalingYes
TimeshiftYes
Smart TVYes
Ports & interfaces
Composite video out0
Audio (L/R) out0
Mobile High-Definition Link (MHL)No
Audio Return Channel (ARC)Yes
Audio (L/R) in0
HDMI version2.0
HDCPYes
USB 2.0 ports quantity2
Composite video in0
PC Audio inNo
Digital audio optical out1
SCART ports quantity0
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity3
Management features
Programming period8 day(s)
Firmware upgradeable viaNetwork, USB
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
Number of OSD languages38
Firmware upgradeableYes
Control typeRemote
Works with Amazon AlexaYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)65 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours65 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours99 kWh
Technical details
ConnectShare (USB)No
ConnectShare (HDD)No
Weight (with stand)11.8 kg
Warranty period1 year(s)
PSTI certifiedYes
Weight (without stand)11.7 kg
MiracastYes
Package typeBox
Country of originPoland
Bluetooth version5.1
Game modeYes
Product colourBlue
Screen mirroringYes
Brand-specific features
Supplier features
Country of originPoland
Weight & dimensions
Width (without stand)1121 mm
Height (without stand)651 mm
Depth (without stand)57.1 mm
Weight (without stand)11.7 kg
Package width1215 mm
Package height775 mm
Package depth152 mm
Width (with stand)1121 mm
Height (with stand)716 mm
Depth (with stand)230 mm
Package weight14.5 kg
Weight (with stand)11.8 kg
Packaging data
E-manualYes
Package typeBox
Package width1215 mm
Package height775 mm
Package depth152 mm
Remote control includedYes
Package weight14.5 kg
Packaging content
E-manualYes
Remote control includedYes
Other features
DVD playerNo
Warranty period1 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 50NANO80A6B.AEK TV 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Blue LG 50NANO80A6B.AEK TV 127 cm (50"...