75UA75006LA.AEKQ
In stock
75 inch LG UHD AI UA75 4K Smart TV 2025
More Information
SKU 75UA75006LA.AEKQ
EAN 8806096339268
Manufacturer LG
Availability In Stock
Product Family UHD AI
Product Series UA75
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Meet the powerful and smart alpha 7 AI Processor Gen8
4K Super Upscaling brings every frame to life
HDR10 Pro
Style your space your way with diverse content to choose from
Enjoy world-renowned artwork in your space
Surround yourself with the beauty of nature
Bring in a modern vibe with digital & 3D artwork
Create a fun atmosphere through diverse content
Personalise your space in countless ways
Sync music and visuals to how you feel
Enjoy auto-curated content, tailored to your tastes
Easily access Google Photos and showcase your memories
Stay updated with an all-in-one personalised dashboard
Beyond curation, generate your dream artworks with true Generative AI from Google Gemini
Slim Design
Add a modern touch with a sleek design that blends into your space gracefully.
Gaming Portal turns your TV into the ultimate gaming hub
Powerful Gameplay
Experience peak gaming with VRR. Get your game on without lag hindering your performance.
FILMMAKER MODE
Easy Installation Guide
Display
Display refresh rates supported60 Hz
Display technologyLED
LED backlightYes
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
LED backlighting typeDirect-LED
Display diagonal (metric)189 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal190.5 cm (75")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
TV tuner
Number of tuners1 tuner(s)
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Auto channel searchYes
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Smart TVYes
Internet TVYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Apple AirPlay 2 supportYes
Audio
Audio decodersDolby Digital
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
RMS rated power20 W
Built-in subwooferNo
Sound modesAI Sound Pro, Clear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Network
Web browserYes
Bluetooth version5.0
Bluetooth profilesA2DP
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface400 x 400 mm
Product colourBlack
Frameless designYes
Stand typeLegs stand
Introduction year2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Subtitles functionYes
USB recordingYes
Processor cores4
Teletext functionYes
Video formats supportedAV1, HEVC/H.265, VP9
Smartphone/tablet remote supportYes
Game modeYes
DVD playerNo
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Multi ViewYes
Smart TVYes
Ports & interfaces
Common interface Plus (CI+) version1.4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
Audio Return Channel (ARC)Yes
HDMI version2.1
USB 2.0 ports quantity2
Digital audio optical out1
RF ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
Consumer Electronics Control (CEC)SimpLink
Headphone outputs0
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity3
File formats
Management features
Programming period8 day(s)
Voice guideYes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages38
On/Off timerYes
Works with the Google AssistantYes
Teletext
Teletext functionYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency50/60 Hz
Energy saving modeYes
AC input voltage100-240 V
Power consumption (standby)0.5 W
Power supply typeInternal
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours137 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours170 kWh
Technical details
Stand depth34.4 cm
LED backlightYes
Weight (with stand)24 kg
Weight (without stand)23.5 kg
Bluetooth version5.0
Bluetooth profilesA2DP
AC input voltage100-240 V
Processor cores4
Game modeYes
Product colourBlack
Stand width154.6 cm
Brand-specific features
Weight & dimensions
Stand depth34.4 cm
Width (without stand)1668 mm
Height (without stand)960 mm
Depth (without stand)59.8 mm
Weight (without stand)23.5 kg
Package width1875 mm
Package height1150 mm
Package depth175 mm
Width (with stand)1668 mm
Height (with stand)1031 mm
Depth (with stand)344 mm
Package weight32.1 kg
Stand width154.6 cm
Weight (with stand)24 kg
Packaging data
Package width1875 mm
Package height1150 mm
Package depth175 mm
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Package weight32.1 kg
Packaging content
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Other features
DVD playerNo
Power supply typeInternal
You may also be interested in
Compare Products
Product LG UHD AI 75UA75006LA 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black LG UHD AI 75UA75006LA 190.5 cm (75&quo...
LG 75NANO80A6B.AEK TV 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Blue LG 75NANO80A6B.AEK TV 190.5 cm (75&quo...
SKU
75UA75006LA.AEKQ
75NANO80A6B.AEK
Manufacturer
LG
LG
Display diagonal
57" and more
57" and more