We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SanDisk Extreme PRO 512 GB SDXC Class 10
SKU
SDSDXXD-512G-GN4IN
£147.47
In stock
512 SDXC, 200MB/s/140MB/s, V30, U3
Category: Flash Memory
| Flash card type | SDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 512 GB |
| SKU | SDSDXXD-512G-GN4IN |
| EAN | 0619659188665 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
Improve your workflow efficiency
With SanDisk® QuickFlow™ Technology7, this card optimizes performance for timesaving media offloads with quick transfer speeds up to 200MB/s6 (64GB - 1TB). Pair with the SanDisk® Professional PRO-READER SD and microSD™ to achieve maximum speeds (sold separately).
Shot speeds up to 140MB/s
With shot speeds up to 140MB/s6 the card is perfect for capturing the action as it happens, without missing a beat.
Perfect for 4K UHD video
Sometimes speed is what you need. The SanDisk Extreme PRO® SD™ UHS-I card delivers the performance to capture stunning, uninterrupted 4K UHD video1.
Stunning sequential burst mode shots
Rated UHS Speed Class 3 (U3) and Video Speed Class 30 (V30)2, the SanDisk Extreme PRO® SD™ UHS-I card lets you capture sequential burst mode shots without missing a beat.
Durability you can count on
Built for and tested in harsh conditions3, the SanDisk Extreme PRO® SD™ UHS-I card is temperature-proof, waterproof, shock-proof, and x-ray-proof.
Recover images you accidentally deleted
Includes an offer for RescuePRO® Deluxe 2 year data recovery software4, which lets you restore images you accidentally deleted.
With SanDisk® QuickFlow™ Technology7, this card optimizes performance for timesaving media offloads with quick transfer speeds up to 200MB/s6 (64GB - 1TB). Pair with the SanDisk® Professional PRO-READER SD and microSD™ to achieve maximum speeds (sold separately).
Shot speeds up to 140MB/s
With shot speeds up to 140MB/s6 the card is perfect for capturing the action as it happens, without missing a beat.
Perfect for 4K UHD video
Sometimes speed is what you need. The SanDisk Extreme PRO® SD™ UHS-I card delivers the performance to capture stunning, uninterrupted 4K UHD video1.
Stunning sequential burst mode shots
Rated UHS Speed Class 3 (U3) and Video Speed Class 30 (V30)2, the SanDisk Extreme PRO® SD™ UHS-I card lets you capture sequential burst mode shots without missing a beat.
Durability you can count on
Built for and tested in harsh conditions3, the SanDisk Extreme PRO® SD™ UHS-I card is temperature-proof, waterproof, shock-proof, and x-ray-proof.
Recover images you accidentally deleted
Includes an offer for RescuePRO® Deluxe 2 year data recovery software4, which lets you restore images you accidentally deleted.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Write speed | 140 MB/s |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Waterproof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Waterproof, X-ray proof |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Waterproof, X-ray proof |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Package weight | 22 kg |
| Capacity | 512 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 13.8 mm |
| Package height | 152 mm |
| Package depth | 101 mm |
| Package weight | 22 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Package weight | 22 kg |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
SanDisk Extreme PRO 512 GB SDXC Class 10
£147.47
|
Hot Product
Cisco 1GB SD
£139.46
|
Popular
SanDisk SDSQXAO-512G-GNCZN memory card...
£119.20
|
Bestseller
SanDisk Extreme PRO 512 GB MicroSDXC U...
£123.35
|
SanDisk Extreme 1.02 TB MicroSDXC UHS-...
£219.22
|
New
Samsung MB-MD1T0S 1 TB MicroSDXC UHS-I...
£200.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDSDXXD-512G-GN4IN
|
SD-IE-1GB=
|
SDSQXAO-512G-GNCZN
|
SDSQXCD-512G-GN6MA
|
SDSQXAV-1T00-GN6MA
|
MB-MD1T0SA/EU
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Cisco
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Samsung
|
| Flash card type |
SDXC
|
SD
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 3
|
Class 10
|
| Capacity |
256GB and more
|
1GB to 2GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|






