We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Armor Gear Metropolis 27.7 cm (10.9") Cover Black
SKU
12339LB14040
£21.29
In stock
Metropolis with Hand Strap 10.9" (10th Gen, 2022) Case, Black
- Feather-light composite construction with soft impact resistant core
- Built-in 360-degree rotating hand strap
- Asset tag window
- Apple Pencil storage
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.9 " |
| SKU | 12339LB14040 |
| EAN | 0810070368326 |
| Manufacturer | Urban Armor Gear |
| Availability | In Stock |
Metropolis Series provides unstoppable protection for your iPad. Utilizing a military drop-tested featherlight construction and soft impact-resistant core for real-world drop protection. The non-slip tactile grip exterior ensures secure handling while in use. The built-in 360-degree rotating hand strap with hook and loop fastener provides a firm and secure grip. Dedicated Apple Pencil storage to keep your Pencil close by and secure. The Metropolis Series represents the UAG commitment to protection without the bulk. This case is functionality and protection in perfect harmony, designed for those that are always on the go.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 10.9" (10th Gen, 2022) |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | No |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 10.9" (10th Gen, 2022) |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Hand strap | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 190.8 mm |
| Depth | 25.4 mm |
| Height | 258.1 mm |
| Weight | 281.227 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Urban Armor Gear Metropolis 27.7 cm (1...
£21.29
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
£24.45
|
Hot Product
Targus Click-In 27.9 cm (11") Fol...
£23.75
|
Targus Click-In 31.5 cm (12.4") F...
£30.46
|
Recommended
DICOTA D31854 tablet case 27.9 cm (11&...
£21.71
|
Popular
Urban Factory GREENEE: ECO STARTER PAC...
£24.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
12339LB14040
|
981890114040
|
THZ865GL
|
THZ904GL
|
D31854
|
EPI10UF
|
| Manufacturer |
Urban Armor Gear
|
Urban Armor Gear
|
Targus
|
Targus
|
Dicota
|
Urban Factory
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
Polyethylene terephthalate (PET)
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Sleeve case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Flip case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Grey
|















