We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Factory NYLEE TOPLOADING CASE 15.6''
SKU
TLS15UF
£6.90
In stock
NYLEE TOPLOADING CASE 15.6''
- Reinforced laptop compartment up to 15.6"
- Comfortable and reinforced handles
- Front pockets for documents
- Water-repellent and resistant material on the outside
- 210D polyester material inside
- Compact and very lightweight design
Categories: Notebook Cases, Notebook Bags & Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 15.6 " |
| Material | Polyester |
| SKU | TLS15UF |
| EAN | 0888225015319 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | In Stock |
NYLEE: Top-loading case for 15.6'' laptop
NYLEE is a soft briefcase that has a dedicated compartment for your laptop up to 15.6''. You can also carry all your accessories and documents thanks to the flat front pocket. You can adjust the length of the fixed strap of the briefcase to carry it as you wish.
NYLEE is a soft briefcase that has a dedicated compartment for your laptop up to 15.6''. You can also carry all your accessories and documents thanks to the flat front pocket. You can adjust the length of the fixed strap of the briefcase to carry it as you wish.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Package width | 420 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Width | 420 mm |
| Weight | 255 g |
| Package weight | 270 g |
| Height | 305 mm |
| Depth | 50 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Linear mass density | 600 D |
| Expandable | No |
| Removable shoulder strap | No |
| Country of origin | China |
| Interior material | Polyester |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Design | |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Linear mass density | 600 D |
| Expandable | No |
| Removable shoulder strap | No |
| Country of origin | China |
| Interior material | Polyester |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
|---|---|
| Interior material | Polyester |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 420 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package weight | 270 g |
| Other features | |
| Handle(s) | Yes |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Urban Factory NYLEE TOPLOADING CASE 15...
£6.90
|
Popular
Belkin B2B064-C00 laptop case 33 cm (1...
£11.73
|
Bestseller
Belkin B2B075-C00 laptop case 35.6 cm...
£13.48
|
Hot Product
Belkin B2B081-C00 laptop case 27.9 cm...
£8.99
|
Recommended
Trust Primo Carry bag for 16" lap...
£6.27
|
Urban Factory TOPLIGHT TOPLOADING CASE...
£5.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TLS15UF
|
B2B064-C00
|
B2B075-C00
|
B2B081-C00
|
21551
|
TLC02UF
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Belkin
|
Belkin
|
Belkin
|
Trust
|
Urban Factory
|
| Material |
Polyester
|
Neoprene
|
Neoprene
|
Fleece
|
Fabric
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
12" to 13"
|
13" to 14"
|
10" to 11"
|
N/A
|
11" to 12"
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Briefcase
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Briefcase
|
Briefcase
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|














