We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xerox 013R00691 Drum kit, 12K pages ISO/IEC 19752 for Xerox B 230
SKU
013R00691
£63.24
In stock
Xerox B230/B225/B235 Drum Cartridge (12000 Pages)
- Capacity: 12000 Pages
- Compatible with: Xerox® B225 Multifunction Printer/B230 Printer/B235 Multifunction Printer
Category: Laser Toner & Cartridges
| Capacity | 12000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| SKU | 013R00691 |
| EAN | 0095205069044 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | In Stock |
Xerox maintenance items are designed to keep your Xerox equipment operating efficiently and delivering the best quality.
Compatible Printers: Xerox B 230 Series, Xerox B 235, Xerox B 230, Xerox B 225
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Xerox B225 Multifunction Printer Xerox B230 Printer Xerox B235 Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Xerox |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 235 mm |
| Depth | 380 mm |
| Height | 120 mm |
| Package depth | 381 mm |
| Package weight | 780 g |
| Weight | 862 g |
| Package width | 121.9 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 236.2 mm |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 381 mm |
| Package weight | 780 g |
| Package width | 121.9 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 236.2 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 121.9 x 381 x 236.2 mm (4.8 x 15 x 9.3") |
| Package weight (imperial) | 0.776 kg (1.71 lbs) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Xerox |
| Package type | Box |
| Package dimensions (W x D x H) | 121.9 x 381 x 236.2 mm (4.8 x 15 x 9.3") |
| Country of origin | China |
| Package weight (imperial) | 0.776 kg (1.71 lbs) |
| Compatibility | Xerox B225 Multifunction Printer Xerox B230 Printer Xerox B235 Multifunction Printer |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Package dimensions (W x D x H) | 121.9 x 381 x 236.2 mm (4.8 x 15 x 9.3") |
| Package weight (imperial) | 0.776 kg (1.71 lbs) |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Xerox 013R00691 Drum kit, 12K pages IS...
£63.24
|
New
HP CF210X/131X Toner cartridge black,...
£94.53
|
Bestseller
HP CE285A/85A Toner cartridge black, 1...
£74.88
|
Hot Product
HP CF283A/83A Toner cartridge, 1.5K pa...
£69.95
|
Recommended
Brother TN-241BK Toner-kit black, 2.5K...
£59.21
|
Popular
Brother TN-241C Toner-kit cyan, 1.4K p...
£58.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
013R00691
|
CF210X
|
CE285A
|
CF283A
|
TN241BK
|
TN241C
|
| Manufacturer |
Xerox
|
HP
|
HP
|
HP
|
Brother
|
Brother
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Xerox
|
N/A
|
HP
|
HP
|
Brother
|
N/A
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single pack
|
N/A
|















