We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 300 m Black
SKU
05095BK08330
£140.61
In stock
5095 Resin
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 05095BK08330 |
|---|---|
| EAN | 5711783319856 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Resin Ribbon, 83mmx300m (3.27inx984ft), 5095; High Performance, 25mm (1in) core, 6/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 300 m |
| Ribbon width | 8.3 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 300 m |
| Ribbon width | 8.3 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 300 m...
£140.61
|
Zebra 1600 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£177.16
|
Popular
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£123.86
|
Bestseller
Zebra 03200BK11045 Thermal-transfer ri...
£135.74
|
Recommended
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£182.04
|
Zebra 05555BK110D Thermal-transfer rib...
£154.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
05095BK08330
|
01600BK15645
|
02100BK08945
|
03200BK11045
|
02100BK13145
|
05555BK110D
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|






