We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m Black
SKU
800132-202
£50.06
In stock
5095 Resin
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 800132-202 |
|---|---|
| EAN | 0889728059121 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Resin Ribbon, 56mmx74m (2.2inx242ft), 5095; High Performance, 12mm (0.5in) core, 12/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 5.6 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 5.6 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m B...
£50.06
|
Zebra 3400 High Performance Wax-Resin...
£58.65
|
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£55.58
|
Bestseller
Zebra 3200 Wax/Resin Ribbon
£57.49
|
Hot Product
Zebra 05095GS08407 Thermal-transfer ri...
£72.01
|
Popular
Zebra 03200GS08407 Thermal-transfer ri...
£43.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
800132-202
|
03400BK06045
|
02100BK04045
|
03200GS11007
|
05095GS08407
|
03200GS08407
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|





