We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ALOGIC 20W USB-C Rapid Power Mini GaN Charger
SKU
WCG1X20BLK-UK
£6.84
In stock
20W USB-C Rapid Power Mini GaN Charger
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WCG1X20BLK-UK |
|---|---|
| EAN | 9350784101334 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | In Stock |
Pint-Size Fast Charging
This Mini USB-C Charger delivers all the power you need to fast charge your phone, smartwatch or wireless earbuds, in a cute little charger that you can easily slip in your pocket or handbag. Perfect for taking with you on short trips, the Rapid Power charger’s 20W max charging can even recharge your iPad and some power-efficient Chromebooks, without adding any awkward clutter to your wall sockets or extension lead.
Packed with Safety Features
This 20W Charger meets all local and international regulatory standards necessary to keep you safe at work and home, with over-current protection, over-voltage protection, short-circuit protection and over-temperature protection.
This Mini USB-C Charger delivers all the power you need to fast charge your phone, smartwatch or wireless earbuds, in a cute little charger that you can easily slip in your pocket or handbag. Perfect for taking with you on short trips, the Rapid Power charger’s 20W max charging can even recharge your iPad and some power-efficient Chromebooks, without adding any awkward clutter to your wall sockets or extension lead.
Packed with Safety Features
This 20W Charger meets all local and international regulatory standards necessary to keep you safe at work and home, with over-current protection, over-voltage protection, short-circuit protection and over-temperature protection.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power plug type | Type G |
| Input current | 0.5 A |
| Maximum power | 20 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2.22 A |
| Output current (12V) | 1.67 A |
| Port 1 output power | 20 W |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
ALOGIC 20W USB-C Rapid Power Mini GaN...
£6.84
|
Popular
2-Power UMC0014A mobile device charger
£9.03
|
Recommended
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
£7.89
|
Hot Product
Belkin WCB002MYWH mobile device charge...
£8.60
|
New
Belkin WCA004myWH Smartphone, Tablet W...
£6.80
|
Bestseller
Samsung GP-PTU020SOA Universal Black A...
£5.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WCG1X20BLK-UK
|
UMC0014A
|
CCB001BTBK
|
WCB002MYWH
|
WCA004MYWH
|
GP-PTU020SOABE
|
| Manufacturer |
ALOGIC
|
2-Power
|
Belkin
|
Belkin
|
Belkin
|
Samsung
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Auto
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|














