We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson High Gloss Label, Continuous Roll, 102mm x 33m
SKU
7113750
£19.21
In stock
High Gloss Label, Continuous Roll, 102mm x 33m
- Product labels
- Barcode labels
- Box labels for consumer products
Category: Printer Labels
| SKU | 7113750 |
|---|---|
| EAN | 8715946740751 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Gloss-finished paper labels with permanent adhesive
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Gloss |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Purpose | Receipt |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C3500 Series, CW-C4000e (bk), CW-C4000e (mk) |
| Type | Die-cut label |
| Brand compatibility | Epson |
| Weight & dimensions | |
| Sheet width | 12 cm |
| Sheet length | 33 m |
| Roll length | 33 m |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 112 mm |
| Package weight | 621 g |
| Packaging data | |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 112 mm |
| Package weight | 621 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C3500 Series, CW-C4000e (bk), CW-C4000e (mk) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 384 pc(s) |
| Products per pallet layer | 288 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 384 pc(s) |
| Products per pallet layer | 288 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Other features | |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson High Gloss Label, Continuous Rol...
£19.21
|
Dymo 99015/S0722440 DirectLabel-etiket...
£19.64
|
Recommended
Dymo 99014/S0722430 DirectLabel-etiket...
£17.20
|
Popular
Dymo 11354/S0722540 DirectLabel-etiket...
£20.74
|
Bestseller
Dymo 99012/S0722400 DirectLabel-etiket...
£20.39
|
Hot Product
Dymo S0904980 DirectLabel-etikettes XL...
£21.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7113750
|
S0722440
|
S0722430
|
S0722540
|
S0722400
|
S0904980
|
| Manufacturer |
Epson
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|















