We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson High Gloss Label, Die-Cut Roll, 102mm x 51mm, 610 Labels
SKU
7113753
£16.61
In stock
High Gloss Label, Die-Cut Roll, 102mm x 51mm, 610 Labels
- Product labels
- Barcode labels
- Box labels for consumer products
Category: Printer Labels
| SKU | 7113753 |
|---|---|
| EAN | 8715946740782 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Gloss-finished paper labels with permanent adhesive
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Gloss |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Purpose | Receipt |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C3500 Series |
| Type | Die-cut label |
| Brand compatibility | Epson |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.2 cm |
| Label height | 5.1 cm |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per pack | 610 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 610 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C3500 Series |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson High Gloss Label, Die-Cut Roll,...
£16.61
|
Dymo 99015/S0722440 DirectLabel-etiket...
£19.64
|
Recommended
Dymo 99014/S0722430 DirectLabel-etiket...
£17.20
|
Popular
Dymo 11354/S0722540 DirectLabel-etiket...
£20.74
|
Bestseller
Dymo 99012/S0722400 DirectLabel-etiket...
£20.39
|
Hot Product
Dymo S0904980 DirectLabel-etikettes XL...
£21.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7113753
|
S0722440
|
S0722430
|
S0722540
|
S0722400
|
S0904980
|
| Manufacturer |
Epson
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|















