Samsung HG32CF800EUXXU TV 81.3 cm (32") Full HD Smart TV Wi-Fi Black
SKU
HG32CF800EUXXU
In stock
32'', 1920 x 1080, QLED, Full HD, 16:9, 60 Hz, Mega Contrast, 178°/178°, HDR, HLG, DCI-P3, 100%, HbbTV, DVB-T2CS2, OSD, 20 W RMS, Dolby MS12, 27.4/80 W, 220-240 V, 50-60 Hz, 27/51 kWh, F/G, Wi-Fi 5, VESA 100 x 100, Wall mounted, VNB, Teletext, Samsung Contrast Enhancer, Noise reduction, Plug and Play, 1 x HDMI, 2 x USB-A, 1 x LAN, CI+ 1.4, 1 x RF In, Anynet+, Black, 723 x 477 x 154 mm, 5.4 kg
  • Compact QLED
  • Headphone ID
  • Multi-code Remote
More Information
SKU HG32CF800EUXXU
EAN 8806095833217
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Compact QLED, tailored for diverse environments
A billion shades of colour with Quantum Dot
100% Colour Volume with Quantum Dot
Elevate customer satisfaction with extended adaptability
Headphone ID / Multi-Code Remote
Effortless streaming without worries
Uncover hospitality insights with an integrated cloud platform
LYNK Cloud
Display
Display refresh rates supported60 Hz
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display technologyQLED
LED backlightYes
Screen shapeFlat
HD typeFull HD
LED backlighting typeQLED Pro
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Noise reductionYes
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal81.3 cm (32")
Peak luminance ratio100%
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
Colour gamut standardDCI-P3
Smart TV
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) versionDVB-T2CS2
Smart TVYes
Internet TVYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Audio
Audio decodersDolby MS12
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
RMS rated power20 W
Network
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Product colourBlack
Peak luminance ratio100%
Bezel typeVNB (Very Narrow Bezel)
Stand typeLegs stand
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Subtitles functionYes
Teletext standardsTTX
Picture processing technologySamsung Contrast Enhancer
USB cloningYes
Plug and PlayYes
Teletext functionYes
Parental controlYes
Noise reductionYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHybrid Log-Gamma (HLG)
Eco sensorYes
Ambient modeYes
Smart TVYes
Ports & interfaces
Audio (L/R) out1
Common interface Plus (CI+) version1.4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
RF ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Headphone outputs1
HDMI ports quantity1
Management features
Auto power offYes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages28
Sleep timerYes
On/Off timerYes
Teletext
Teletext functionYes
Security
Parental controlYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency56/60 Hz
Energy saving modeYes
AC input voltage220-240 V
Power consumption (max)80 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)27.4 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours27 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours51 kWh
Technical details
LED backlightYes
Weight (with stand)5.4 kg
Weight (without stand)5.3 kg
Quick installation guideYes
Plug and PlayYes
AC input voltage220-240 V
Product colourBlack
Peak luminance ratio100%
Weight & dimensions
Width (without stand)723 mm
Height (without stand)425 mm
Depth (without stand)29 mm
Weight (without stand)5.3 kg
Package width811 mm
Package height530 mm
Package depth120 mm
Width (with stand)723 mm
Height (with stand)477 mm
Depth (with stand)154 mm
Package weight7.6 kg
Weight (with stand)5.4 kg
Packaging data
Quick installation guideYes
Package width811 mm
Package height530 mm
Package depth120 mm