We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xerox 108R01487 Drum kit yellow, 40K pages for Xerox VersaLink C 600/605
SKU
108R01487
£73.48
In stock
VersaLink C60X Yellow Drum Cartridge (40,000 pages)
- Capacity: 40000 Pages
- Compatible With: Xerox® VersaLink® C600 Color Printer/C605 Color Multifunction Printer
Category: Laser Toner & Cartridges
| Capacity | 40000.00 |
|---|---|
| Colour | yellow |
| Brand compatibility | Xerox |
| Multipack | No |
| SKU | 108R01487 |
| EAN | 0095205866377 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | In Stock |
Xerox offers these supplies developed specifically to keep your Xerox equipment operating at peak performance.
Compatible Printers: Xerox VersaLink C 600 XM, Xerox VersaLink C 600 X, Xerox VersaLink C 600 DNM, Xerox VersaLink C 600 XLM, Xerox VersaLink C 600 DNS, Xerox VersaLink C 605 N, Xerox VersaLink C 600 XN, Xerox VersaLink C 600 NS, Xerox VersaLink C 600 DN, Xerox VersaLink C 605 XLS, Xerox VersaLink C 605 XL, Xerox VersaLink C 605 XS, Xerox VersaLink C 600 N, Xerox VersaLink C 605, Xerox VersaLink C 605 Series, Xerox VersaLink C 600 XL, Xerox VersaLink C 605 XLM, Xerox VersaLink C 605 XM, Xerox VersaLink C 600 Series
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 40000 pages |
| Compatibility | Xerox VersaLink C600 Colour Printer Xerox VersaLink C605 Colour Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Xerox |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | Netherlands, Vietnam |
| Weight & dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 165 mm |
| Package depth | 167.6 mm |
| Package weight | 1.15 kg |
| Weight | 1.15 kg |
| Package width | 449.6 mm |
| Package height | 190.5 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Yellow |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 167.6 mm |
| Package weight | 1.15 kg |
| Package width | 449.6 mm |
| Package height | 190.5 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 449.6 x 167.6 x 190.5 mm (17.7 x 6.6 x 7.5") |
| Package weight (imperial) | 1.15 kg (2.53 lbs) |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Xerox |
| Package dimensions (W x D x H) | 449.6 x 167.6 x 190.5 mm (17.7 x 6.6 x 7.5") |
| Country of origin | Netherlands, Vietnam |
| Package weight (imperial) | 1.15 kg (2.53 lbs) |
| Compatibility | Xerox VersaLink C600 Colour Printer Xerox VersaLink C605 Colour Multifunction Printer |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Package dimensions (W x D x H) | 449.6 x 167.6 x 190.5 mm (17.7 x 6.6 x 7.5") |
| Package weight (imperial) | 1.15 kg (2.53 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Xerox 108R01487 Drum kit yellow, 40K p...
£73.48
|
Bestseller
HP CE285A/85A Toner cartridge black, 1...
£75.53
|
Xerox 113R00773 Drum kit, 85K pages IS...
£88.44
|
Recommended
Xerox 006R03027 Toner cartridge black,...
£66.15
|
Hot Product
Brother TN-241BK Toner-kit black, 2.5K...
£59.30
|
Popular
Brother TN-241C Toner-kit cyan, 1.4K p...
£58.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
108R01487
|
CE285A
|
113R00773
|
006R03027
|
TN241BK
|
TN241C
|
| Manufacturer |
Xerox
|
HP
|
Xerox
|
Xerox
|
Brother
|
Brother
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Compatible
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Xerox
|
HP
|
Xerox
|
HP
|
Brother
|
N/A
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single pack
|
Single pack
|
N/A
|














