We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 03200GS08407 Thermal-transfer ribbon 84mm x 74m Pack=12 for Zebra ZipShip 3200
SKU
03200GS08407
£44.10
In stock
3200 Wax/Resin
Category: Thermal Ribbon
| Colour | black |
|---|---|
| SKU | 03200GS08407 |
| EAN | 5052178046200 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Wax/Resin Ribbon, 84mmx74m (3.31inx242ft), 3200; High Performance, 12mm (0.5in) core, 12/box
The 3200 wax/resin ribbon is a special ink formulation that provides outstanding print quality combined with chemical and solvent resistance.By providing smear and scratch resistance on Zebra coated paper and matte synthetic label stocks, this ribbon results in excellent staying power and durability in harsh environments.Ideal for applications where labels are exposed to solvents or chemicals, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.UL/cUL Certified.Wax/Resin ribbons provide good abrasion and chemical resistance. Ideal for use with top-coated paper and matte synthetic materials, and in applications with moverate to hard exposure to chemicals or abrasion.
The 3200 wax/resin ribbon is a special ink formulation that provides outstanding print quality combined with chemical and solvent resistance.By providing smear and scratch resistance on Zebra coated paper and matte synthetic label stocks, this ribbon results in excellent staying power and durability in harsh environments.Ideal for applications where labels are exposed to solvents or chemicals, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.UL/cUL Certified.Wax/Resin ribbons provide good abrasion and chemical resistance. Ideal for use with top-coated paper and matte synthetic materials, and in applications with moverate to hard exposure to chemicals or abrasion.
Compatible Printers: Zebra ZipShip 3200
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 8.4 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 8.4 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Zebra 03200GS08407 Thermal-transfer ri...
£44.10
|
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m B...
£50.29
|
Zebra 3400 High Performance Wax-Resin...
£58.91
|
Popular
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£55.83
|
Bestseller
Zebra 3200 Wax/Resin Ribbon
£57.74
|
Recommended
Zebra 3200 Wax/Resin thermal ribbon 30...
£50.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
03200GS08407
|
800132-202
|
03400BK06045
|
02100BK04045
|
03200GS11007
|
03200BK06030
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|





