We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m Black
SKU
05095GS11007
£94.69
In stock
5095 Resin
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 05095GS11007 |
|---|---|
| EAN | 5711045101380 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Resin Ribbon, 110mmx74m (4.33inx242ft), 5095; High Performance, 12mm (0.5in) core, 12/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m B...
£94.69
|
Zebra 1600 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£94.89
|
Popular
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£124.45
|
Recommended
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m...
£101.65
|
Hot Product
Zebra 03200BK11045 Thermal-transfer ri...
£136.36
|
Zebra 3400 Wax-Resin thermal ribbon 45...
£100.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
05095GS11007
|
01600BK08345
|
02100BK08945
|
05095BK04045
|
03200BK11045
|
03400BK10245
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|










