We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson Premium Matte Label - Die-cut Roll: 76mm x 51mm, 2310 labels
SKU
C33S045725
£15.03
In stock
Premium Matte Label - Die-cut Roll: 76mm x 51mm, 2310 labels
Category: Printer Labels
| SKU | C33S045725 |
|---|---|
| EAN | 8715946547312 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Matte |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Matte |
| Product colour | White |
| Compatible products | Epson TM-C3400BK Epson TM-C3400-LT Epson ColorWorks C7500G Epson ColorWorks C7500 ColorWorks CW-C6500 ColorWorks CW-C6000Pe ColorWorks CW-C6000Ae ColorWorks CW-C6000 ColorWorks C7500 ColorWorks C3500 ColorWorks C3500 (012CD) ColorWorks C3400 |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 5.1 cm |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 1.56 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 1.56 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 2310 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 2310 pc(s) |
| Label type | Matte |
| Country of origin | Poland |
| Compatible products | Epson TM-C3400BK Epson TM-C3400-LT Epson ColorWorks C7500G Epson ColorWorks C7500 ColorWorks CW-C6500 ColorWorks CW-C6000Pe ColorWorks CW-C6000Ae ColorWorks CW-C6000 ColorWorks C7500 ColorWorks C3500 ColorWorks C3500 (012CD) ColorWorks C3400 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 112.5 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 60 pc(s) |
| Products per pallet layer | 42 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 180 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 112.5 cm |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 112.5 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 60 pc(s) |
| Products per pallet layer | 42 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 180 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 112.5 cm |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson Premium Matte Label - Die-cut Ro...
£15.03
|
Dymo 99015/S0722440 DirectLabel-etiket...
£19.64
|
Hot Product
Dymo 99014/S0722430 DirectLabel-etiket...
£17.20
|
Popular
Dymo 11354/S0722540 DirectLabel-etiket...
£20.74
|
Bestseller
Dymo 99012/S0722400 DirectLabel-etiket...
£20.39
|
Recommended
Dymo 11352/S0722520 DirectLabel-etiket...
£12.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C33S045725
|
S0722440
|
S0722430
|
S0722540
|
S0722400
|
S0722520
|
| Manufacturer |
Epson
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
















