We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson PP Matte Label Premium, Die-cut Roll, 105mm x 210mm, 259 Labels
SKU
7113424
£46.89
In stock
PP Matte Label Premium, Die-cut Roll, 105mm x 210mm, 259 Labels
Category: Printer Labels
| SKU | 7113424 |
|---|---|
| EAN | 8715946720432 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
White matte inkjet coated polypropylene labels with waterborne acrylic adhesive
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | ColorWorks C6000AE 4* ColorWorks C6000PE 4* ColorWorks C7500 ColorWorks C6500AE 8* ColorWorks C6500PE 8* |
| Type | Die-cut label |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 21 cm |
| Label height | 10.5 cm |
| Maximum roll diameter | 15.2 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 4 |
| Labels per roll | 259 pc(s) |
| Labels per pack | 1036 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 1036 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Poland |
| Compatible products | ColorWorks C6000AE 4* ColorWorks C6000PE 4* ColorWorks C7500 ColorWorks C6500AE 8* ColorWorks C6500PE 8* |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson PP Matte Label Premium, Die-cut...
£46.89
|
Zebra Z-Perform 1000T White
£61.93
|
Popular
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£61.91
|
Bestseller
Zebra Z-Select 2000D White Roll
£63.31
|
Hot Product
Dymo S0947420 DirectLabel-etikettes 10...
£39.21
|
Recommended
Zebra Z-Perform 1000T White Perm Adhes...
£63.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7113424
|
880026-038
|
76179
|
87000
|
S0947420
|
3005676
|
| Manufacturer |
Epson
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
DYMO
|
Zebra
|












