We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson High Gloss Label, Continuous Roll, 203mm x 60m
SKU
7113764
£47.58
In stock
High Gloss Label, Continuous Roll, 203mm x 60m
Category: Printer Labels
| SKU | 7113764 |
|---|---|
| EAN | 8715946741192 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Gloss-finished paper labels with permanent adhesive
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Gloss |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Purpose | Receipt |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C6500AE, ColorWorks C6500PE |
| Type | Die-cut label |
| Brand compatibility | Epson |
| Weight & dimensions | |
| Sheet width | 20.3 cm |
| Roll length | 60 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Rolls per pack | 1 |
| Technical details | |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C6500AE, ColorWorks C6500PE |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson High Gloss Label, Continuous Rol...
£47.58
|
Zebra Z-Perform 1000T White
£61.93
|
Popular
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£61.91
|
Bestseller
Zebra Z-Select 2000D White Roll
£63.31
|
Hot Product
Dymo S0947420 DirectLabel-etikettes 10...
£39.21
|
Recommended
Zebra Z-Perform 1000T White Perm Adhes...
£63.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7113764
|
880026-038
|
76179
|
87000
|
S0947420
|
3005676
|
| Manufacturer |
Epson
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
DYMO
|
Zebra
|












