We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson PP Matte Label Premium, Continuous Roll, 105mm x 55m
SKU
7113703
£44.21
In stock
PP Matte Label Premium, Continuous Roll, 105mm x 55m
Category: Printer Labels
| SKU | 7113703 |
|---|---|
| EAN | 8715946739137 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
White matte inkjet coated polypropylene labels with waterborne acrylic adhesive
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Matte |
| Format | Roll |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | ColorWorks C7500 Series ColorWorks C8000 Series ColorWorks C6000AE Series ColorWorks C6500AE Series |
| Type | Continuous label |
| Brand compatibility | Epson |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.5 cm |
| Label height | 55 m |
| Maximum roll diameter | 13 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Technical details | |
|---|---|
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C7500 Series ColorWorks C8000 Series ColorWorks C6000AE Series ColorWorks C6500AE Series |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson PP Matte Label Premium, Continuo...
£44.21
|
Zebra Z-Perform 1000T White
£61.93
|
Popular
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£61.91
|
Bestseller
Zebra Z-Select 2000D White Roll
£63.31
|
Hot Product
Dymo S0947420 DirectLabel-etikettes 10...
£39.21
|
Recommended
Zebra Z-Perform 1000T White Perm Adhes...
£63.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7113703
|
880026-038
|
76179
|
87000
|
S0947420
|
3005676
|
| Manufacturer |
Epson
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
DYMO
|
Zebra
|












