We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson High Gloss Label, Die-Cut Roll, 76mm x 127mm, 250 Labels
SKU
7113757
£11.63
In stock
High Gloss Label, Die-Cut Roll, 76mm x 127mm, 250 Labels
- Product labels
- Barcode labels
- Box labels for consumer products
Category: Printer Labels
| SKU | 7113757 |
|---|---|
| EAN | 8715946741123 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Gloss-finished paper labels with permanent adhesive
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Gloss |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Purpose | Receipt |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C3500 Series |
| Type | Die-cut label |
| Brand compatibility | Epson |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 12.7 cm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per pack | 250 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 250 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C3500 Series |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson High Gloss Label, Die-Cut Roll,...
£11.63
|
Dymo 99017/S0722460 DirectLabel-etiket...
£10.31
|
Popular
Dymo 11355/S0722550 DirectLabel-etiket...
£9.63
|
Bestseller
Dymo 99014/S0722430 DirectLabel-etiket...
£17.20
|
Hot Product
Dymo 99010/S0722370 DirectLabel-etiket...
£10.31
|
Recommended
Dymo 11352/S0722520 DirectLabel-etiket...
£12.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7113757
|
S0722460
|
S0722550
|
S0722430
|
S0722370
|
S0722520
|
| Manufacturer |
Epson
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|















